• o mně
 • práce
 • kontakt


 • popis: rekonstrukce a dostavba rodinného domu v Darkovicích
  rok: projekt - 2018
  realizace - 2020
  velikost: 850 m3
  status: realizace

  Rodinný dům (SO1) byl postaven v poválečné době rodinou stavebníka. K jednoduché kubické hmotě s polovalbovou střechou do tvaru L byla zřejmě později přistavěna drobná hmota se zádveřím.

  Stávajícími povrchovými materiály v exteriéru jsou omítka, betonová taška - střešní krytina, betonové ztracené bednění soklu. Okna jsou špaletová dřevěná.

  Hlavním cílem návrhu je dům obohatit o novodobé prvky a zároveň navrátit některé prvky původní, které byly postupem času odstraněny (pozice okenních otvorů).

  Na severozápadní straně je dům doplněn o dostavbu “dřevěného bivaku” s šatnou a koupelnou rodičů. Ta je zčásti vykonzolována nad vstup do objektu. Její druhotnou funkcí se tedy stává zastřešení vstupní části.

  V 1.NP jsou proraženy nové okenní otvory do míst, kde původně zřejmě byly. Doplňují kompozičně fasádu o nové prvky, stejně jako ve 2.NP kruhová okénka, nahrazující původní obdélná.

  Navržené materiály v exteriéru ve velké míře respektují původní stav objektu (omítky, okna). Betonová krytina střechy je v návrhu zaměněna za režnou keramickou tašku a dodává budově přívětivou barevnost. Přístavba “bivaku” je obložena modřínovými latěmi.

  Snahou návrhu v obytném prostoru v 1.NP je jeho otevření do kuchyňské a jídelní části a zároveň do zahrady. Je zde umístěna okenní sestava s dveřmi na terasu, a okenní otvor s nízkým parapetem. Těmito otvory do obytného prostoru přichází nové světlo a zarověň pevné velkoformátové zasklení nabízí výhledy do zahrady a okolí. V kuchyňském koutu je umístěno nové úzké horizontální okno, v úrovni očí.

  Cílem návrhu interiéru ve 2.NP je otevření prostor přes celou výšku podkroví. Jsou zde vložena tři nová střešní okna pro lepší prosvětlení interiéru i pro zajištění efektivnějšího větrání.

  Jihovýchodní strana domu patří prostorné terase, jejíž venkovní obslužná část (letní kuchyně) je schována za rohem podél severovýchodní fasády domu. Terasa je zčásti kryta dřevěnou pergolou se zastřešením.
 • en
 • cz