• o mně
 • práce
 • kontakt


 • popis: rekonstrukce poloveřejných prostor funkcionalistického činžovního domu Myslíkova 23
  rok: projekt - 2017
  realizace 1. etapy - 2019
  status: realizace

  Stavba činžovního domu č.p. 174 byla postavena pravděpodobně dle návrhu Václava Slavíka, firmou Nekvasil, stavební akciová společnost. Funkcionalistický dům nahradil třípodlažní neorenesanční dům.

  Skladba domu je koncipována ve dvou úrovních - parter a činžovní dům (trakt).

  Parter je komerčního a obslužného charakteru a dominuje mu pasáž (průjezd do dvora), ze které jsou přístupné jak komerční a obslužné prostory, tak hlavní schodišťový prostor činžovního domu (trakt). V nitru dispozice je otevřený dvůr.

  Dispozice jednotlivých pater činžovního domu (traktu) jsou založeny na dvou nájemních jednotkách přístupných ze schodiště orientovaného mezi dvěma světlíky. Jedna z jednotek je vždy obrácena do ulice a druhá do dvora. Střídá se zde bydlení a administrativa. Poslední poschodí je ustupující s terasami.

  Návrh revitalizace poloveřejných prostor a fasády parteru se snaží respektovat dobové hodnoty funkcionalistické architektury, očistit výlohy a interiér od dobových nánosů, prodloužit životnost domu, a přinést uživatelům a investorovi reprezentativní prostory.

  Nově vkládané prvky (přístavba, okna, dveře) se snaží respektovat ducha doby a princip funcionalistické architektury, spočívající ve strojové a průmyslové estetice.

  Novými materiály jsou černá ocel, bezesparé stěrkové podlahy a stěny, sklo, barrisol a umělý kámen.

  Důležitým prvkem je “zklidnění fasády” vyčištěním od lepených reklam a užitím jiných adekvátních nosičů informace a reklamy.

  Barevnost povrchů zůstává převážně zachována v jemně béžovém odstínu, což je zřejmě původní barevnost hojně použitých obkladů.
 • en
 • cz